Ogólnopolska Pielgrzymka Rolników na Jasną Górę

W dniach 1-2 września pod hasłem „Do naszej Matki i Królowej”. odbyła się Ogólnopolska Pielgrzymka Rolników na Jasną Górę i Święto Dziękczynienia za Plony. Ogólnopolskie dziękczynienie za tegoroczne plony było okazją do wdzięczności za zebrane owoce ziemi.

Główne uroczystości odbyły się w niedzielę, 2 września. Udział w nich wziął m.in. prezydent RP Andrzej Duda, metropolita krakowski Marek Jędraszewski, a także Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski. O godz. 11.00 na Szczycie jasnogórskim została odprawiona Suma z błogosławieństwem wieńców żniwnych. Mszy św. przewodniczył abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

W uroczystościach wzięła udział delegacja Związku Zawodowego Rolnictwa „Samoobrona” pod przewodnictwem Lecha Kuropatwińskiego. W trakcie uroczystości odbyło się przekazanie darów przez wszystkie stowarzyszenia, organizacje oraz inne podmioty związane z rolnictwem. Delegacja ZZR "Samoobrona" również wzięła udział w przekazaniu przygotowanych darów.

Ogólnopolskim Dożynkom Jasnogórskim, czyli spotkaniu rolników z całej Polski, towarzyszyła XXVII Krajowa Wystawa Rolnicza. Krajowa Wystawa Rolnicza w Częstochowie jest jedną z największych w regionie śląskim i jedną z największych w kraju imprez o charakterze wystawienniczo-targowym. Każdego roku obecnych jest na niej ponad 400 wystawców.