Relacja z "Kaziuków" w Grodnie

W dniu 3 marca br. w Grodnie (Białoruś) na zaproszenie Prezesa oddziału Grodzieńskiego Związku Polaków na Białorusi Pana Kazimierza Znajdzińskiego oraz Komitetu Wykonawczego administracji Grodna przebywał Wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Rolnictwa "Samoobrona" oraz działaczka z powiatu sejneńskiego Monika Buchowska. Wzięli oni udział w tradycyjnych "Kaziukach".
W bieżącym roku na rzemieślnicze święto przybyło wyjątkowo dużo wystawców i gości z Grodna, okolic, z Polski i Litwy. Oprócz lokalnych artystów na scenie wystąpiły zespoły z Bielska Podlaskiego i ze Zbójnej z powiatu łomżyńskiego. Byli obecni również przedstawiciele Stowarzyszenia "Rubież" z Białegostoku, Stowarzyszenia "Polska Wschód". Jak zawsze obecny był Roman Brodowski z Berlina - poeta, działacz polonijny, społecznik. Po raz pierwszy przybyła delegacja Skarżyska Kamiennej z prezydentem miasta na czele. Wśród gości dostrzegliśmy emerytowanego dziennikarza radia i telewizji grodzieńskiej Aleksandra Łosmińskiego - społecznika, piewcę uroków Kanału Augustowskiego, autora filmów, książek i reportaży o historii Kanału oraz Annę Waszkiewicz kierowniczkę Redakcji Polskiej Radia Grodno, której wywiadu udzielił Wiceprzewodniczący Andrzej Chmielewski. Pomimo chłodu obchody "Kaziuków" trwały do późnego popołudnia.
 
W trakcie imprezy złożyliśmy Kazimierzowi Znajdzińskiemu zaprzyjaźnionemu z Samoobroną działaczowi polskiemu z Grodna, życzenia imieninowe, wręczyliśmy okazały prezent oraz zgromadzone przez naszych działaczy kalendarze i inne materiały dla Polaków na Białorusi. Akcję gromadzenia kalendarzy, książek, zabawek dla dzieci i innych materiałów propagujących polskość prowadzimy od lat. W bieżącym roku jest to już trzecia "dostawa". 
 
(-) Andrzej Chmielewski Wiceprzewodniczący
Związek Zawodowy Rolnictwa "SAMOOBRONA"