Na Skwerze Solidarności miała miejsce uroczystość upamiętnienia Porozumień Sierpniowych. Uczestnicy oddali hołd bohaterom tamtych wydarzeń oraz ludziom „Solidarności”.

Porozumienia Sierpniowe zawarte zostały przez rząd PRL z komitetami strajkowymi, które powstały w 1980 roku. Przyczyniły się do powstania NSZZ „Solidarność.
– 31 sierpnia 1980 roku doszło do podpisania porozumienia między opozycją demokratyczną a komunistycznym rządem. To był szczególny moment w historii Polski, moment symboliczny, o którym wciąż wszyscy pamiętamy i z którego nadal jesteśmy dumni – mówił Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. – Źródłem tej dumy jest fakt, że w tamtym trudnym czasie Polacy zdali egzamin jako społeczeństwo. Pokazaliśmy opresyjnej, autorytarnej władzy, że istnieją wartości, które są dla nas ważne i o które chcemy walczyć.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości zorganizowanej przez grudziądzką „Solidarność”, w których uczestniczyła delegacja ZZR Samoobrona z województwa kujawsko-pomorskiego ze sztandarem.