Blog

14 mar
0

Prośbą o przedłużenie terminu składania wniosków suszowych za 2023 rok

ZZR Samoobrona złożyła prośbę o przedłużenie terminu składania wniosków suszowych za 2023r. Prośbę swą skierowała drogą pisemną do:  

  • Czesław Siekierski – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
  • Michał Sztybel – Wojewoda Kujawsko-Pomorski

Związek Zawodowy Rolnictwa Samoobrona zwraca się z prośbą o przedłużenie terminu składania wniosków suszowych za 2023r.  

W związku z wadliwie działającą aplikacją „zgłoś szkodę rolniczą”, jak również  nie otrzymania raportów sporządzonych przez gminne komisje szacujące straty, rolnicy nie są w stanie terminowo złożyć wniosków. Jeśli nie zostanie przedłużony termin, rolnicy poniosą starty, co związane będzie z nieopłacalnością funkcjonowania ich gospodarstw rolnych.

     Prosimy o pilne podjęcie interwencji w przedmiotowej sprawie.

Z poważaniem
Marek Duszyński 
Przewodniczący ZZR Samoobrona

Czytaj więcej
12 mar
0

Prośba o interwencję w zakresie opracowywania raportów suszowych za 2023 rok

ZZR Samoobrona złożyła prośbę o interwencję na ręce następujących osób:

  • Czesław Siekierski – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
  • Michał Sztybel – Wojewoda Kujawsko-Pomorski

Związek Zawodowy Rolnictwa „Samoobrona „ zwraca się  z prośbą o podjęcie działań mających na celu wprowadzenie równego i sprawiedliwego sposobu szacowania strat spowodowanych przez suszę w 2023 roku, oraz zastosowania instrumentów wsparcia również dla rolników, którzy z przyczyn błędnego działania aplikacji,  jak również powodu nie otrzymania raportów sporządzonych przez gminne komisje szacujące zostali podwójnie poszkodowani.

Od samego początku wprowadzenia aplikacji  „zgłoś szkodę rolniczą”  w 2020 roku rolnicy zgłaszali wady działania tego systemu zarówno w odniesieniu do rozstrzygnięć merytorycznych jak i w  zakresie błędów w obliczaniu strat na poszczególnych działkach oraz błędów w obliczaniu średniej wielkości produkcji z całego gospodarstwa w okresie ostatnich 3 lat.  Błędy działania aplikacji zgłaszane były zarówno do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi jak i Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Ministerstwa Cyfryzacji  odpowiadającego za informatyczną i programistyczną część budowy aplikacji. Praktycznie do każdej organizacji zaangażowanej w sprawy rolnictwa dochodziły niepokojące doniesienia o sprawności technicznej aplikacji ,  nieracjonalnych wynikach szacowania, oraz braku nadzoru nad funkcjonowanie aplikacji i pominiecie wszelkich  praw wynikających z kodeksu administracyjnego w postępowaniach szacowania takich jak:

– różne poziomy szacowania strat na działkach rolnych w tej samej uprawie  na tej samej działce ewidencyjnej  położonej na tym samym kompleksie podatności na suszę

– nierealne wielkości przyjętej wartości produkcji dla niektórych upraw w tym tytoniu i warzyw

– brak możliwości  aktywnego uczestniczenia w postępowaniu poprzez wnoszenie uwag, składanie skarg, przedstawiania wyjaśnień  czy chociażby odwołania od ustaleń poczynionych przez organ

– kompletny brak odpowiedzi  na problemy zgłaszane za pomocą portalu pomocy susza@coi.gov.pl- na 50 zgłoszonych błędów działania aplikacji nie otrzymano ani jednej odpowiedzi zwrotnej 

Z założenia aplikacja obliczała poziom strat w produkcji roślinnej i zwierzęcej danego gospodarstwa rolnego na podstawie systemowo zweryfikowanych strat w uprawach i dodatkowo nieponiesionych i poniesionych kosztów w produkcji zwierzęcej. Jeżeli straty w dochodach wynosiły powyżej 30% średniej z trzech poprzednich lat, w aplikacji generowany był protokół oszacowania szkód powstałych w wyniku suszy w celu jego zatwierdzenia przez wojewodę. Średnia roczna produkcja rolna była ustalana na podstawie danych IERiGŻ-PIB w Warszawie pochodzących z FADN25, dotyczących średniej wielkości produkcji rolnej. 

 Jednakże widać, iż aplikacja nie zadziałała w sposób prawidłowy, a jedynym sposobem zanegowania ustaleń aplikacyjnych miały być protokoły suszowe sporządzane przez gminne komisje szacujące powołane np. w województwie kujawsko-pomorskim Rozporządzeniem Wojewody Kujawsko-Pomorskiego z dnia 7 lipca 2023 WIR.IX.760.1.11.2023,  które wskazywało, iż właściwe szacowanie strat suszowych i pilne sporządzenie przez Komisje raportów jest priorytetem prac zarówno Urzędu Wojewódzkiego jak i resortu rolnictwa. Urzędy Gmin powołały komisje, które przyjęły wnioski o szacowanie strat od rolników, dokonały oględzin działek na podstawie czego sporządziły protokoły szacowania strat, które następnie w terminie do końca października 2023 roku przekazały właściwemu Wojewodzie- bez żadnej odpowiedzi do dnia dzisiejszego. 

W 2023 roku złożone zostało 1,24 mln wniosków obszarowych,  o szacowanie strat suszowych w aplikacji wnioskowało 290 tyś rolników z czego w przypadku 139 tys. wniosków naliczono straty wynoszące powyżej 30% średniej rocznej produkcji roślinnej w gospodarstwie rolnym. Nie oznacza to jednak sprawiedliwego podziału środków gdyż są powiaty gdzie prawie wszystkie wioski suszowe zostały pozytywnie zakwalifikowane i takie, w których znikomy procent rolników uzyskał wymagany próg 30 %.  Zgodnie z danymi IUNG W województwie kujawsko-pomorskim wszystkie 144 gminy objęte były suszą, z czego suszę stwierdzono na 90,54 % powierzchni – i był to drugi co do wielkości wynik strat suszowych, większy udział powierzchni objętej suszą miało tylko województwo wielkopolskie. Nie ma to jednak przełożenia na wyniki szacowania strat w aplikacji suszowej. 

Dla przedstawienia skali absurdu wyliczeń aplikacji „zgłoś szkodę rolniczą” można się posłużyć przykładem powiatu grudziądzkiego.  Obejmuje on swoim zasięgiem ok 2700 gospodarstw ubiegających się o dopłaty gdzie duża część obszarów położona jest na terenach ONW.

Zgodnie z danymi przedstawionymi przez IUNG w publikacji „ Raport dotyczy strat plonów szacowanych na koniec dwunastego okresu raportowania w Systemie Monitoringu Suszy Rolniczej IUNG” z dnia 14 września 2024 roku straty w  tym regionie wynosiły:

  • w zbożach jarych od 61% na I klasie podatności gleb na suszę , 43% na II klasie i 26% na klasie III
  • w zbożach ozimych od 51% na I klasie podatności gleb na suszę , 35% na II klasie i 21% na klasie III
  • w kukurydzy od 51% na I klasie podatności gleb na suszę , 30% na II klasie i 21% na klasie III
  • w roślinach strączkowych od 44% na I klasie podatności gleb na suszę , 31% na II klasie i 22% na klasie III

Mimo średnich strat w uprawie na poziomie 20-50% w prawie wszystkich szacowanych uprawach tylko 277 rolników niecałe 10 % otrzymało protokoły suszowe z aplikacji wskazujące na straty w wysokości 30% średniej rocznej produkcji roślinnej w gospodarstwie rolnym z trzech ostatnich lat poprzedzających rok, w którym wystąpiły te szkody. 

Protokoły uwzględniające bezpośrednią wizytę w gospodarstwie rolnika są jedyną rzeczywistą formą odzwierciedlenia strat w danym gospodarstwie rolnym. Niedopuszczalne jest  tolerowanie sytuacji w której wynik działania algorytmu jest dla instytucji rządowych bardziej wiarygodny i adekwatny  niż ciężka i mozolna praca wykonana przez pracowników komisji  szacujących zwłaszcza, gdy pozbawia to otrzymania pomocy faktycznie poszkodowanych suszą rolników. 

Zwracamy się więc z prośbą o jak najszybsze podjęcie interwencji, tak by  na zasadach równego i sprawiedliwego traktowania dokonano rzetelnego szacowania strat. Rolnicy nie są ani odpowiedzialni za złe działanie aplikacji „zgłoś szkodę rolniczą” ani też nie powinni ponosić konsekwencji za nieudolność i brak funkcjonalności tego systemu.

Domagamy się uwzględnienia protokołów sporządzonych przez komisje szacujące w procesie przyznawania pomocy finansowej dla producenta rolnego, w którego gospodarstwie rolnym powstały szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2023 r. niekorzystnych zjawisk atmosferycznych oraz ustanowienie dodatkowych i adekwatnych do poniesionych strat środków pomocowych dla wszystkich producentów, którzy w 2023 roku ponieśli straty suszowe.

Z poważaniem
Marek Duszyński 
Przewodniczący ZZR Samoobrona

Zmiany w zasadach warunkowości WPR

    GAEC 2: W razie potrzeby odroczenie wejścia w życie niniejszej GAEC, aby umożliwić państwom członkowskim rozpoczęcie jej wdrażania dopiero po spełnieniu wszystkich warunków zapewniających skuteczne i praktyczne wdrożenie.

    GAEC 6: Pozostawić państwom członkowskim możliwość określenia najbardziej wrażliwego okresu minimalnego pokrycia terenu, aby uwzględnić warunki agronomiczne i klimatyczne w każdym państwie członkowskim.

    GAEC 7: Zniesienie wymogu stosowania płodozmianu na poziomie działki, szersze wykorzystanie dywersyfikacji upraw i/lub równoważnych praktyk.

    GAEC 8: Zniesienie wymogu posiadania specjalnego minimalnego % na obszary i obiekty nieprodukcyjne. Utrzymanie elementów krajobrazu, zakaz wycinania żywopłotów i drzew w okresie lęgowym i wychowawczym ptaków oraz opcjonalnie wprowadzenie środków mających na celu unikanie inwazyjnych gatunków roślin

    Warunek socjalny: Wyeliminowanie podwójnych kar (na mocy prawa krajowego w wyniku szczegółowych dyrektyw dotyczących pracy ORAZ na mocy warunkowości socjalnej WPR za przestrzeganie tych samych dyrektyw)

    Kontrole i kary: Biorąc pod uwagę, że system monitorowania obszaru (AMS) jest obowiązkowy, Komisja powinna dopilnować, aby państwa członkowskie podczas przeprowadzania kontroli obniżyły poziom i współczynnik kontroli na miejscu. Ponadto Komisja powinna dać państwom członkowskim sygnał, że w tych wyjątkowych okolicznościach nie należy nakładać kar.

    Zmiany i zatwierdzanie poprawek do planów strategicznych WPR: Uproszczenie przepisów, procedury i harmonogramu przyjmowania zmian do planów strategicznych WPR, tak aby można było szybciej zgłaszać zmiany, analizować je, podejmować decyzje i wdrażać je.

Czytaj więcej
11 mar
0

Podziękowania z okazji Dnia Sołtysa

11 marca obchodzony jest Dzień Sołtysa. Święto to ma na celu okazanie wdzięczności i szacunku sołtysom za ich pracę oraz zwrócenie uwagi społeczeństwa na rolę sołtysa w polskiej wsi.

Wszystkim sołtysom życzymy niezmiernej energii, mądrości w podejmowaniu decyzji i cierpliwości w rozwiązywaniu spraw wiejskich. Niech Wasza praca przynosi owocne rezultaty i niech będzie źródłem satysfakcji dla Was i Waszej społeczności. Wszystkiego najlepszego!

Czytaj więcej
08 mar
0

Informacja dla wszystkich Przewodniczących Wojewódzkich ZZR Samoobrona

W związku z trudną sytuacją rolniczą Przewodniczący poszczególnych województw są zobowiązani do zorganizowania protestów rolniczych na terenie swojego województwa w dniu 20 marca 2024r.  

Proszę o zapraszanie rolników, związków i organizacji rolniczych oraz wszystkich grup społecznych i zawodowych.

W protestach proszę o wykorzystanie materiałów reklamowych z logo ZZR Samoobrona (flagi, kamizelki, banery). Zdjęcia oraz filmy z odbywających się manifestacji należy przesyłać na e-mail biura ZZR Samoobrona.

Proszę również o podawanie informacji w jakich miastach wojewódzkich będą odbywały się protesty.

Przewodniczący ZZR Samoobrona
Marek Duszyński

Czytaj więcej
08 mar
0

Życzenia z okazji Dnia Kobiet

Z okazji Dnia Kobiet składamy Wszystkim Paniom najserdeczniejsze życzenia zdrowia, pomyślności w życiu zawodowym i prywatnym, spełnienia wszelkich marzeń. Niech radość i uśmiech towarzyszą Wam każdego dnia.

Życzymy, Drogie Panie byście zawsze czuły się kochane i doceniane, z odwagą realizowały wszelkie plany i zamierzenia. Niech każdy dzień będzie przepełniony miłością w rodzinach, a także sukcesami i osiągnięciami na każdym polu aktywności. Wszystkiego co najpiękniejsze!

W imieniu
Związku Zawodowego Rolnictwa Samoobrona
Przewodniczący Marek Duszyński

Czytaj więcej
07 mar
0

ZZR Samoobrona: to były policyjne prowokacje

W Warszawie odbył się Protest Rolników, w trakcie którego doszło do policyjnych prowokacji pod Sejmem. Podczas tych zajść zostało poszkodowanych wielu przypadkowych rolników, którzy przyjechali do stolicy pokojowo upomnieć się o swoje prawa. 

Do protestujących strzelano z kul gumowych, bito rolników pałkami, kopano ich i użyto wobec nich gazu. Zostali poszkodowani rolnicy między innymi z powiatów grudziądzkiego, inowrocławskiego,  bydgoskiego i wielu innych.

– „Podczas protestu poszkodowany został również Marek Duszyński – przewodniczący Związku Zawodowego Rolnictwa Samoobrona. Z bardzo bliskiej odległości zaatakowano go, gazem w twarz. Doszło do tego podczas wynoszenia symbolicznej trumny z napisem Polskie Rolnictwo 2004-2024.” – informuje Marcin Wroński ZZR Samoobrona.

– „Była to perfidna prowokacja wobec rolników niosących trumnę, która była symbolem, katastrofalnej sytuacji w rolnictwie.” – dodaje.

Ostatnio do podobnej prowokacji na mniejszą skalę doszło w Bydgoszczy 9 lutego br., gdzie Policja użyła gazu i siły wobec rolników. Przed 2015 rokiem również dochodziło do takich prowokacji chociażby podczas Marszu Niepodległości, podczas którego bito młodych patriotów, a w ramach policyjnej prowokacji podpalono budkę przed ambasadą. 

– „Związek Zawodowy Rolnictwa Samoobrona stanowczo sprzeciwia się, stosowaniu przemocy i prowokacji wobec protestujących rolników. Protest miał charakter pokojowy, tak jak poprzednie, a tego typu prowokacje policyjne, zagrażają zdrowiu i życiu jej uczestników. Przeprowadzone w trakcie dzisiejszego protestu prowokacje miały na celu przedstawienie uczestników jako „rolników – awanturników” i pogorszenie wizerunku protestów i polskich rolników w oczach społeczeństwa. Na takie działanie nie ma naszej zgody i żądamy wyciągnięcia konsekwencji wobec funkcjonariuszy odpowiedzialnych zajścia.” – powiedział Marcin Wroński. 

Czytaj więcej
04 mar
0

STRAJK GENERALNY ROLNIKÓW

W dniu 6 marca (środa) o godzinie 11.00 w Warszawie odbędzie się

STRAJK GENERALNY ROLNIKÓW 

Start – środa 6 marca godz. 11.00 Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, aleje Ujazdowskie 1/3

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH ROLNIKÓW, ZWIĄZKI I ORGANIZACJE ROLNICZE ORAZ WSZYSTKIE GRUPY SPOŁECZNE I ZAWODOWE NA WSPÓLNĄ MANIFESTACJĘ !

Informacja

Przewodniczący poszczególnych województw wraz z pięcioosobową delegacją są zobowiązani
w dniu protestu do odbioru materiałów reklamowych

Warszawa ul. Krucza 46, godz. 9:30

Czytaj więcej
29 lut
0

Pismo do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Czesława Siekierskiego

Szanowny Panie Ministrze!

Polscy rolnicy od miesięcy protestują na granicy Polsko-Ukraińskiej, prowadząc kontrolę przewożonych przez granicę towarów.

Jest to w naszej ocenie sytuacja niedopuszczalna, żeby państwo nie zapewniało dostatecznej, kontroli przewożonych towarów, przez rządowe instytucje kontrolne. Zadaniem rolników jest prowadzenie gospodarstw rolnych i produkcja żywności, a nie kontrolowanie transportów.

Kierowane przez Pana ministerstwo sprawuje nadzór nad inspekcjami posiadającymi swoje oddziały graniczne, które przeprowadzają kontrole importowanych artykułów rolno-spożywczych, tj.:

  • Inspekcję Weterynaryjną,
  • Inspekcję Jakości Artykułów Rolno-Spożywczych,
  • Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Wzywamy Pana do podjęcia działań mających na celu wzmocnienie obsady w tych inspekcjach. Uważamy, że zwiększyć skuteczność kontroli można, przez zwiększenie ilości pracowników posiadających odpowiednie uprawnienia kontrolne. Dzięki temu będzie można przeprowadzać więcej bardziej szczegółowych wjeżdżających do Polski towarów.

Z poważaniem
Marek Duszyński
Przewodniczący ZZR Samoobrona

Czytaj więcej
29 lut
0

Stanowisko Związku Zawodowego Rolnictwa Samoobrona

ZZR samoobrona przedstawił swoje stanowisko w kwestii obecnej sytuacji rolnictwa w Europie i skierował je do:

  • Przewodnicząca Komisji Europejskiej – Ursula von der Leyen
  • Przewodniczącego Komisji Rolnictwa Parlamentu Europejskiego – Norberta Lins
  • Komisja Europejska – Janusza Wojciechowskiego
  • Rada Europejska – Aleksander de Croo

Ukraina UE

STOP dla niekontrolowanego importu towarów rolno – spożywczych z Ukrainy i innych krajów poza unijnych niestosujących norm UE!

Europejskich rolników obowiązują koszty i regulacje, którym nie podlegają producenci rolni z Ukrainy oraz innych krajów spoza Wspólnoty. Dopuszczenie na rynek Europejski towarów rolno – spożywczych z krajów poza unijnych, bez żadnych regulacji, jest skrajną nieodpowiedzialnością Komisji Europejskiej i zagraża naszemu istnieniu. Zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu Europejczyków!

ŻĄDAMY przygotowania strategii akcesyjnej Ukrainy do Unii Europejskiej w obszarze rolnictwa z podziałem na sektory!

Rynek UE

1) ŻADAMY ustanowienia ceł i kontyngentów taryfowych w wymianie handlowej towarów rolno – spożywczych pomiędzy Unią Europejską, a innymi krajami! Towary sprowadzane na teren UE powinny spełniać normy UE. Powinny przechodzić badania na pozostałości substancji aktywnych. To co jesteśmy w stanie wyprodukować w UE podlega ochronie!

2) ŻĄDAMY nowej strategii dla rozwoju rolnictwa UE!

3) ŻĄDAMY zmiany zasad skupu interwencyjnego w UE oraz urealnienia poziomu cen których osiągnięcie umożliwia uruchomienie tego mechanizmu!

WPR

ŻĄDAMY rewizji Wspólnej Polityki Rolnej

WPR powinna być spójną polityką regionów uwzględniającą specyfikę rolnictwa na danym terenie. Protestujemy przeciwko ograniczeniu produkcji roślinnej i zwierzęcej i nakładaniu kolejnych obostrzeń środowiskowych wynikających z Europejskiego Zielonego Ładu (ekoschematy, ugorowania). ŻĄDAMY zmian w ekoschematach i warunkowości: mniej biurokracji a więcej biologizacji.

Nie dla gwałtownych  i nieprzemyślanych zmian w produkcji rolnej. Nowe systemy należy wprowadzać najpierw w ośrodkach badawczych lub w gospodarstwach wdrożeniowych, demonstracyjnych na danym terenie. Podstawą powinien być zrównoważony rozwój, w którym zawierać się będą różne systemy produkcji i certyfikacji, jak produkcja integrowana, ekologiczna oraz w przyszłości produkcja zrównoważona po zdefiniowaniu jej na poziomie Komisji Europejskiej.

WNIOSKUJEMY o większą ilość i możliwość zmian Krajowego Planu Strategicznego w ciągu roku i w cały okresie trwania perspektywy budżetowej 2023-2027. Środki europejskie i krajowe powinny być kierowane do wszystkich rolników, a punktacja powinna się opierać na rejonizacji, profilu produkcji, wieku oraz stażu pracy.

ŻĄDAMY  konkretnych terminów i dat realizacji naszych postulatów.

Z poważaniem

Marek Duszyński
Przewodniczący Związku Zawodowego Rolnictwa Samoobrona

Czytaj więcej
28 lut
0

Wielki protest rolników podczas marszu gwiaździstego w Warszawie 27 lutego

Ratusz szacuje, że w proteście brało udział 10 tys. osób. To jedna z najgłośniejszych demonstracji ostatnich lat. Delegację rolników w Sejmie przyjął marszałek Hołownia i szef KPRM Jan Grabiec. – Jeśli nasze postulaty nie zostaną spełnione, sparaliżujemy cały kraj, zablokujemy wszystkie przejścia graniczne – zapowiadali rolnicy.

Delegacja rolników, która spotkała się z Janem Grabcem w KPRM przedstawiła przebieg rozmów.

– Nie mamy dobrych informacji. Przedstawiliśmy konkrety, nasze postulaty, ale musieliśmy wyjść ze spotkania, ponieważ rząd nie zaproponował nic, czym moglibyśmy się państwu pochwalić.

Mówił jeden z delegatów – Szczepan Wójcik

Protestujemy dalej, 6 marca jeszcze raz przyjeżdżamy do Warszawy. Każdy z Was może lokalnie zgłosić swój protest. Rozpoczynamy przygotowania do kolejnego strajku – mówi inny lider. 

Czytaj więcej