Blog

20 mar
0

42. rocznica Bydgoskiego Marca 1981 roku

Pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odbyły się uroczystości z okazji 42. rocznicy Bydgoskiego Marca 1981. Niedzielne obchody były okazją do wręczenia odznaczeń państwowych.

Organizatorami tegorocznych obchodów byli: Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, Przewodniczący Kujawsko-Pomorskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „Solidarność” Wojciech Mojzesowicz, Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Regionu Bydgoskiego Leszek Walczak i Naczelnik Delegatury IPN w Bydgoszczy Edyta Cisewska.

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą strajk chłopski 1981r. przy ul. Dworcowej. W drodze do kościoła pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, przy tej samej ulicy uczestnicy oddali hołd Andrzejowi Szwalbemu, Honorowemu Obywatelowi Bydgoszczy w roku 100-lecia jego urodzin. Kwiaty złożono pod tablicą pamiątkową na budynku, w którym mieszkał. Następnie odbyła się msza św. pod przewodnictwem biskupa bydgoskiego Krzysztofa Włodarczyka.

Potem obchody przeniosły się przed budynek Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Jagiellońskiej 3, gdzie miały miejsce wystąpienia oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym wydarzenia Bydgoskiego Marca 1981. Autorem inskrypcji na obelisku jest Andrzej Szwalbe.

Uczestnik wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981 Jan Rulewski powiedział, że w Bydgoszczy i takim zwykłym województwie ludzi pracowitych, oddanych, szczerych do bólu, słowo Solidarność nie było tylko przechwałką. Nie było słowem na transparencie.

Czytaj więcej
20 mar
0

Posiedzenie ZZR Samoobrona

W dniu 18.03.2023 roku w biurze Samoobrony w Warszawie odbyło się spotkanie, na które zaproszeni byli wszyscy przewodniczący województw oraz Prezydium ZZR Samoobrona. Na spotkaniu dyskutowano na wiele kwestii roboczych związku m.in. skład komisji w COPA-COGECA, do któego przynależy ZZR Samoobrona, propozycje ośrodków wypoczynkowych na sezon kolonijny 2023, temat składek członkowskich oraz promocji mięsa, a także kwestia wyjazdu na protest rolników na granicę z Ukrainą.

Na spotkaniu omawiano wiele bieżących kwestii i kolejne spotkanie zaplanowano na 16 kwietnia 2023 roku.

Czytaj więcej
16 mar
0

Dzień Kobiet w Pomorskiem

W dniu 10 marca 2023 roku na zaproszenie Przewodniczącej ZZR Samoobrona (woj. pomorskie) – Danuty Hojarskiej Przewodniczący ZZR Samoobrona – Marek Duszyński uczestniczył w uroczystościach z okazji Dnia Kobiet, gdzie m.in nastąpiło wręczenie kwiatów dla wszystkich obecnych kobiet.

Czytaj więcej
15 mar
0

Rolnicze pogotowie strajkowe podtrzymane

Przedstawiciele Pogotowia Strajkowego Rolników, utworzonego przez NSZZ Solidarność RI, OPZZRiOR, ZZR Samoobrona, ZZR Korona, ZZR Ojczyzna oraz Instytut Gospodarki Rolnej, w styczniu przedstawiło swoje postulaty premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i ministrowi rolnictwa Henrykowi Kowalczykowi. Mimo obietnic ze strony rządowej postulaty te nie zostały spełnione.

Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk w odpowiedzi na te postulaty napisał, że zboże z Ukrainy jest już ewidencjonowane i kontrolowane, w związku z czym do Polski z Ukrainy napływa jedynie zboże: nasienne kontrolowane przez PIORIN, paszowe – przez Inspekcję Weterynaryjną oraz konsumpcyjne – przez IJHARS. Niekontrolowany napływ tzw. zboża technicznego został „zastopowany” w porozumieniu z rządem Ukrainy i obecnie nie ma już takiej kategorii jak zboże techniczne.

W związku z otrzymanym pismem w imieniu pogotowia strajkowego rolników, uprzejmie informujemy, że podtrzymujemy ogłoszone pogotowie strajkowe. W dalszym ciągu będziemy prowadzić trójstronny dialog z Premierem i MRiRW w celu osiągnięcia szerszych zmian i regulacji w dziedzinie gospodarki rolnej naszego kraju oraz będziemy monitorować terminy i postępy realizacji poszczególnych postulatów

Czytaj więcej
08 mar
0

Zaproszenie na posiedzenie ZZR Samoobrona

Przewodniczący ZZR Samoobrona – Marek Duszyński zaprasza na spotkanie Prezydium, które odbędzie się w dniu 18.03.2023 roku o godz. 12:00 w biurze Samoobrony w Warszawie Al. Jerozolimskie 11/19 lok.14. Na spotkanie zaproszeni są wszyscy przewodniczący województw oraz Prezydium ZZR Samoobrona.

Ze względu na ważność obecność obowiązkowa.

Z poważaniem
Marek Duszyński

Czytaj więcej
08 mar
0

Życzenia z okazji Dnia Kobiet

Drogie Panie, dziękujemy Wam,
że czynicie ten świat piękniejszym i lepszym!
Z okazji Dnia Kobiet życzymy Wam Drogie Panie:
pogody ducha, spełnienia pragnień, samych cudownych chwil,
miłości i zrozumienia.

Czytaj więcej
01 mar
0

Sejmowa Komisja Rolnictwa z udziałem ZZR Samoobrona

W dniu 24.02.2023 r. odbyła się w Sejmie Komisja Rolnictwa z udziałem Minister Rolnictwa Anny Gębickiej w sprawie rynku mleka. Związek Zawodowy Rolnictwa Samoobrona reprezentował przewodniczący – Marek Duszyński.

Czytaj więcej
01 mar
0

Rada Krajowa ZZR Samoobrona

W dniu 25.02 w Warszawie odbyła się Rada Krajowa ZZR Samoobrona, na której zostało wybrane Prezydium.

Czytaj więcej
22 lut
0

Posiedzenie Copa Cogeca w Brukseli

W dniach 16-17 lutego odbyło się Prezydium Copa Cogeca w Brukseli, w którym brał udział Przewodniczący ZZR Samoobrona – Marek Duszyński.  Tematem posiedzenia był m.in dopłaty do nasiennictwa stosowania Glifosatu oraz Plan Strategiczny dla WPR 2023-2027 – dobrostan zwierząt.

Copa i Cogeca to zjednoczony głos rolników i spółdzielni rolniczych w UE. Wspólnie dbamy o to, aby rolnictwo europejskie było zrównoważone, innowacyjne i konkurencyjne, gwarantując bezpieczeństwo żywnościowe 500 milionom osób w Europie.

Czytaj więcej
21 lut
0

Spotkanie w Ministerstwie Rolnictwa

W 15.02.2023 odbyło się spotkanie w Ministerstwie Rolnictwa z Ministrem Henrykiem Kowalczykem. Tematem spotkania była trudna sytuacja w rolnictwie, na rynku zbóż i nawozów. Ustalono następne spotkanie z udziałem ZZR Samoobrony w Ministerstwie Rolnictwa w marcu.

Czytaj więcej