Blog

22 wrz
0

Konferencja Liderów Rolnictwa Ameryki Północnej i Unii Europejskiej

Konferencja Liderów Rolnictwa to wydarzenie odbywające się dwa razy w roku, które gromadzi liderów gospodarstw rolnych z Unii Europejskiej i Ameryki Północnej w celu omówienia palących kwestii mających wpływ na rolnictwo oraz współpracy i wymiany pomysłów w celu znalezienia rozwiązań.

Tegoroczne wydarzenie odbyło się na pięknej Wyspie Księcia Edwarda w dniach 12–14 września 2023 r. Konferencja Rolnicza zgromadziła około 250 przedstawicieli z państw członkowskich UE, a także z Kanady, Meksyku i Stanów Zjednoczonych Ameryki, na której omawiano wyzwania i możliwości sektora rolnego. Biorąc pod uwagę tak wiele zmian w obszarach polityki będących przedmiotem wspólnego zainteresowania w sektorze rolnym (np. handel międzynarodowy, innowacje i technologia, ekonomika rolnictwa, zrównoważony rozwój, rozwój polityki, trendy rynkowe i trendy konsumenckie). Konferencja była platformę do konstruktywnej debaty dla rolników i organizacji rolniczych.

Odbyły się także wydarzenia towarzyszące i rozrywki, takie jak wycieczki po gospodarstwach. W wydarzeniu uczestniczyła delegacja ZZR Samoobrona.

Czytaj więcej
15 wrz
0

Co dalej z embargiem na ukraińskie zboże? Stanowisko Związku.

15 września 2023 r. (piątek) wygasa embargo na eksport ukraińskiego zboża do pięciu krajów UE, w tym Polski. O tym, czy zostanie przedłużone, ma zdecydować Komisja Europejska. Decyzje prawdopodobnie ogłosi szefowa KE Ursula von der Leyen.

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zapowiedział dziś w Studiu PAP, że Polska na decyzję Komisji Europejskiej w sprawie przedłużenia zakazu importu zbóż czeka do północy 15 września. Po północy niezależnie od decyzji KE ogłoszone zostanie rozporządzenie bezterminowo przedłużające embargo, a więc jest takie samo jak stanowisko ZZR Samoobrona.

 

 

 

Czytaj więcej
11 wrz
0

100 lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Szynwałdzie

Wydarzenie rozpoczeło się o godz. 10:30 od złożenia kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym zmarłych założycieli straży oraz przemarszu strażaków i delegacji strażackich wraz z Orkiestrą Dętą OSP Bysław w miejsce uroczystości, gdzie odbyła się Msza Św. Polowa na boisku wiejskim. Następnie odbył się uroczysty apel z okazji przekazania i poświęcenia średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego oraz nowo rozbudowanego budynku remizy.
Podczas wydarzenia swoje stoisko posiadał Związek Zawodowy Rolnictwa SAMOOBRONA, na którym miała miejsce promocja mięsa pt. Kupuj świadomie – wybieraj wędliny z oznaczeniem Polski Produkt. Działanie było finansowane z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego.
Niewątpliwie osobą, która miała duży udział w wydarzeniu oraz wpływ w rozwój jednostki OSP Szynwałd jest Przewodniczący ZZR Samoobrona – Marek Duszyński, który podczas wydarzenia został odznaczony wielokrotnie m.in. Medalem Honorowym im. Czesława Chemicza od Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospoltej Polskiej.

Czytaj więcej
08 wrz
0

Nowa placówka opiekuńczo-wychowawczą w Łasinie. Będzie to dom dla 14 dzieci.

Wcześniej mieszkali w starym pałacu – teraz przeprowadzili się do nowego budynku. W Łasinie (pow. grudziądzki) oddano do użytku nowy dom dziecka. Placówkę oświatowo-wychowawczą wybudowano za ponad milion 200 tysięcy złotych. Otwarcie placówki opiekuńczo-wychowawczej w Łasinie odbyło się przy wsparciu ZZR Samoobrona. Odbyła się podczas tego wydarzenia promocja mięsa w dniu 1.09.2023. W wydarzeniu uczestniczył przewodniczący ZZR Samoobrona – Marek Duszyński.

Czytaj więcej
05 wrz
0

Krajowe Dożynki Rolników w Częstochowie 2023

W dniach 2-3 września 2023 roku w Częstochowie odbyły się Ogólnopolskie Dożynki Jasnogórskie, którym tradycyjnie już towarzyszyła Krajowa Wystawa Rolnicza. W święcie plonów wziął udział mi.in. minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus, parlamentarzyści, przedstawiciele organizacji rolniczych oraz instytucji działających na rzecz polskiego rolnictwa. Nie mogło zabraknąć w takim wydarzeniu delegacji ZZR Samoobrony.

W Ogólnopolskich Dożynkach Jasnogórskich wzieło udział oczywiście tysiące rolników, którzy przybyli pod Jasną Górę z całego kraju podziękować za tegoroczne plony.

Czytaj więcej
29 sie
0

Wojewódzkie Święto Chrzanu w Osjakowie

W niedzielę 27 sierpnia o godzinie 15:30 rozpoczęło się Wojewódzkie Święto Chrzanu w Osjakowie. To już dwunasta edycja imprezy, która co roku przyciąga tłumy. Nie inaczej było i tym razem. Oficjalnego otwarcia święta dokona marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber, który na osjakowskim święcie pojawił się po raz pierwszy.

W trakcie imprezy organizowane były chrzanowe konkursy, a na scenie prezentowały się lokalne zespoły. Koła gospodyń wiejskich i stowarzyszenia zadbały z kolei o to, by podczas święta nie zabrakło pysznych potraw, w tym tradycyjnych.

Podczas wydarzenia odbyła się impreza promująca mięso wieprzowe pt.  Kupuj świadomie – wybieraj wędliny z oznaczeniem Polski Produkt. Działanie było finansowane z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego. Poniżej przedstawiamy fotorelację:

Czytaj więcej
27 sie
0

Obchodzy 43. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych 1980 roku w Grudziądzu

Na Skwerze Solidarności miała miejsce uroczystość upamiętnienia Porozumień Sierpniowych. Uczestnicy oddali hołd bohaterom tamtych wydarzeń oraz ludziom „Solidarności”.

Porozumienia Sierpniowe zawarte zostały przez rząd PRL z komitetami strajkowymi, które powstały w 1980 roku. Przyczyniły się do powstania NSZZ „Solidarność.
– 31 sierpnia 1980 roku doszło do podpisania porozumienia między opozycją demokratyczną a komunistycznym rządem. To był szczególny moment w historii Polski, moment symboliczny, o którym wciąż wszyscy pamiętamy i z którego nadal jesteśmy dumni – mówił Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. – Źródłem tej dumy jest fakt, że w tamtym trudnym czasie Polacy zdali egzamin jako społeczeństwo. Pokazaliśmy opresyjnej, autorytarnej władzy, że istnieją wartości, które są dla nas ważne i o które chcemy walczyć.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości zorganizowanej przez grudziądzką „Solidarność”, w których uczestniczyła delegacja ZZR Samoobrona z województwa kujawsko-pomorskiego ze sztandarem.

Czytaj więcej
24 sie
0

Dożynki Powiatowe w Gminie Łasin

Po raz drugi odbyły się Dożynki Diecezjalno-Powiatowo-Gminne. Tym razem 19 sierpnia 2023 roku ich gospodarzem była gmina Łasin. Rolnicy, sadownicy, ogrodnicy i pszczelarze dziękowali za zbiory i świętowali zakończenie żniw. Podczas Dożynek Powiatowych zostały wręczone odzaczenia przez Ministra Krzysztofa Ardanowskiego i Wojewodę Józefa Ramlau z udziałem Przewodniczącego ZZR Samoobrona – Marka Duszyńskiego. Poniżej prezentujemy galerię z tego wydarzenia.

Czytaj więcej
21 sie
0

Kolonie letnie 2023 – Korbielów

Koloniści na zdjęciu wypoczywali w miejscowości Korbielów w górach podczas letnich kolonii organizowanych przez ZZR Samoobrona. W turnusie uczestniczyły dzieci z województwa kujawsko-pomorskiego.

Czytaj więcej
18 sie
0

Udział Związku w Komisjach Rolnictwa

Związek Zawodowy Rolnictwa Samoobrona aktywnie uczestniczy w Komisjach Rolnictwa organizowanych przez w gmachu Sejmu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Tym razem podczas Komisji Rolnictwa w dniu 16.08.2023 r. dyskutowano m.in. na temat koni oraz zwierząr kopytkowych.

Czytaj więcej