– Bezpieczeństwo żywnościowe jest tak samo ważne jak bezpieczeństwo militarne czy energetyczne – podkreślił sekretarz stanu Stefan Krajewski podczas Forum Gospodarczego „Welconomy” w Toruniu. To już XXXI edycja tego wydarzenia.

Sekretarz stanu Stefan Krajewski wziął udział w sesji plenarnej „Polska, Europa, Świat – Era zmian” oraz w panelach dyskusyjnych.

Zielony Ład – tylko racjonalne rozwiązania

Sekretarz stanu Stefan Krajewski zwrócił uwagę na fakt, że zapotrzebowanie na żywność stale rośnie na świecie i dlatego tak wiele miejsca w dyskusji zajmują obecnie zapisy Europejskiego Zielonego Ładu.

– Przez dwadzieścia lat od naszego przystąpienia do Unii Europejskiej, a w UE jeszcze wcześniej, rolnicy inwestowali i rozwijali swoje gospodarstwa, a teraz niektóre zapisy Zielonego Ładu hamują ich dalszy rozwój – stwierdził wiceminister Krajewski.

Sekretarz stanu podkreślił jednocześnie, że nie cały Zielony Ład jest do usunięcia, ale niektóre jego zapisy. Stwierdził, że pierwszy rok nowej perspektywy finansowej pokazał rolnikom, jak zapisy Zielonego Ładu funkcjonują w praktyce. Okazało się, że wiele z nich jest niemożliwych do zrealizowania. Przykładem jest obowiązek ugorowania 4 proc. gruntów. Rolnicy nie zgadzają się również na ponowne zalewanie torfowisk.

– Jako rząd, jako resort rolnictwa nie zgadzamy się na nieracjonalne rozwiązania – zapewnił wiceminister i zauważył, że pewne założenia rolnicy realizują już od dawna.

– Zdroworozsądkowe zapisy Zielonego Ładu powinny pozostać – dodał wiceminister.

Sekretarz stanu podkreślił także, że rolnik nie powinien zajmować się nadmierną biurokracją, tylko swoim gospodarstwem.