Wielu konsumentów w Polsce nie chce kupować żywności, która jest wytworzona z surowców pochodzących z Ukrainy, ponieważ są one wytworzone i niższych standardach fitosanitarnych i weterynaryjnych niż na terenie Polski.

Od 2017 roku istnieje u nas bardzo dobre i sprawdzające się narzędzie do identyfikacji nie tylko kraju pochodzenia produktów, ale również pochodzenia surowców z których zostały wyprodukowane. Jest to oznaczenie PRODUKT POLSKI, którego zasady używania określa ustawa o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych. Producenci żywności mogą je używać w przypadku gdy, żywność wyprodukowana jest w Polsce, na bazie produktów pochodzących od polskich rolników. Nad prawidłowością jego stosowania czuwa podległa ministerstwu Inspekcja Jakości Artykułów Rolno-Spożywczych.

Przez ostatnie lata ministerstwo wraz z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa realizowało aktywnie kampanię „Kupuj Świadomie PRODUKT POLSKI”, co przyczyniło się do podniesienia rozpoznawalności tego oznaczenia do około 80%, jak wynika z badania Polska Wieś i Rolnictwo.

Niestety w ostatnim okresie nie widać działań promujących wśród konsumentów i producentów żywności tego oznaczenia, a byłoby to wskazane w łatwiejszym identyfikowaniu, czy dany produkt i surowiec użyty do jego produkcji żywności pochodzi z Polski, czy np. z Ukrainy.

Jako Związek Zawodowy Rolnictwa Samoobrona wzywamy Pana Ministra do podjęcia natychmiastowych działań, mających na celu wznowienie kampanii promocyjnych oznaczenia PRODUKT POLSKI, które zwiększą świadomość konsumentów odnośnie kraju pochodzenia żywności i surowców użytych do jej wyprodukowania, a producentów zachęcą do jego powszechniejszego wykorzystywania tego oznaczenia.

Z poważaniem
Marek Duszyński