Blog

15 lis
0

X Krajowy Zjazd ZZR „Samoobrona”

W dniu 09.11.2024 w Warszawie przy ul. Kobielskiej w Warszawie odbył się X Sprawozdawczy Krajowy Zjazd Związku Zawodowego Rolnictwa „Samoobrona”

Czytaj więcej
15 lis
0

Posiedzenie Komisji Rolnictwa w Sejmie: Ekologiczne gospodarstwa i żywność

W dniu 6 listopada 2024 roku w Sejmie odbyło się posiedzenie Komisji Rolnictwa, podczas którego głównym tematem były kwestie związane z ekologicznymi gospodarstwami oraz produkcją żywności ekologicznej. Spotkanie to miało na celu omówienie wyzwań oraz możliwości, jakie stoją przed rolnictwem ekologicznym w Polsce, w kontekście rosnącego zapotrzebowania na zdrowe i naturalne produkty spożywcze.

Eksperci, przedstawiciele branży oraz posłowie dyskutowali o przyszłości ekologicznych upraw, perspektywach rozwoju tego sektora oraz wsparciu, jakiego potrzebują producenci, aby sprostać oczekiwaniom konsumentów oraz wymogom Unii Europejskiej. Podjęto także temat nowoczesnych technologii wspierających zrównoważone rolnictwo.

Czytaj więcej
15 lis
0

ZZR Samoobrona ogłasza POGOTOWIE STRAJKOWE

Stanowisko ZZR Samoobrona

Brak realizacji postulatów rolników z protestów, które odbywały się na początku roku, tj.:   nie zrealizowana obietnica rekompensat wysokiego podatku rolnego.  Do dziś nie ma deklaracji Rządu RP, w sprawie utrudnień w hodowli zwierząt. W Sejmie obecnie będzie pierwsze czytanie tzw. ustawy łańcuchowej, w której pod przykrywką zakazu trzymania psów na uwięzi jest wiele elementów uderzających w hodowlę zwierząt w gospodarstwach. 

Produkty z Ukrainy które są produkowane  o zaniżonych  normach nadal zalewają nasz rodzimy rynek. Zboże importowane z Ukrainy wypiera Polskie  z  europejskich rynków zbytu, ponieważ nie ma na niego embarga. Polska traci rynki o które walczyliśmy przez ostatnie lata.  

Założenia Zielonego Ładu są nadal wprowadzane pod innymi nazwami lub w innych przepisach Unii Europejskiej.  Cukier ukraiński zaniża cenę w Unii Europejskiej, przez co polskim rolnikom oferuje się niższe ceny za buraki cukrowe w porównaniu do tych z ostatnich lat. Nie zlikwidowano utrudnień w handlu polskimi ziemniakami na terenie UE od czasów naszego wstąpienia do Wspólnoty.

Stanowczo sprzeciwiamy się podpisaniu umowy z międzynarodową organizacją gospodarczą Mercosur, która doprowadzi do zalewu taniej i niezbadanej żywności spoza Unii Europejskiej.

Proszę Przewodniczących wojewódzkich o odbycie spotkań z rolnikami w terenie i przekazanie o braku realizacji powyższych postulatów. 

Został powołany Ogólnopolski Skład Komitetu Protestacyjnego
ZZR Samoobrona

  1. Marek Duszyński
  2. Krzysztof Filipek
  3. Danuta Hojarska
  4. Jan Perkowski
  5. Emil Szostak
  6. Marzena Kyrcz
  7. Szymon Sargalski
  8. Aleksander Luty
  9. Józef Juszkiewicz
  10. Andrzej Adamczewski
  11. Maria Zbyrowska
  12. Szymon Płusa
  13. Estera Gutowska

Czytaj więcej
14 lis
0

Kondolencje dla Marzeny Kyrcz z powodu śmierci Taty

Zmarł ojciec Marzeny Kyrcz – Prezwodniczącej województwa śląskiego. W imieniu Prezydium Związku Zawodowego SAMOOBRONA, członków i sympatyków SAMOOBRONY składam głębokie wyrazy współczucia naszej koleżance i jej rodzinie. Szczere kondolencje dla Marzeny Kyrcz z powodu śmierci taty. Niech spoczywa w spokoju.

Marek Duszyński (-)
Przewodniczący
Związku Zawodowego Rolnictwa SAMOOBRONA

Czytaj więcej
13 lis
0

Stanowisko ZZR Samoobrona w sprawie międzynarodowej organizacji gospodarczej Mercosur.

Rolnictwo jest strategicznym sektorem dla bezpieczeństwa i gotowości w Europie. Zawsze tak było i niedawno zostało to potwierdzone przez Komisję. Jest to kluczowy sektor dla przyszłości Europy.

Jednocześnie nie trzeba dodawać, że rolnictwo europejskie stoi przed wyzwaniami. Społeczność rolnicza staje w obliczu bezprecedensowego zbiegu wyzwań gospodarczych, klimatycznych i społecznych, takich jak niestabilność geopolityczna, ekstremalne zjawiska pogodowe, nieuczciwa konkurencja, wyższe koszty produkcji, brak uczciwego wynagrodzenia i obciążenia administracyjne.

W tym kluczowym momencie w tworzeniu instytucji UE, jako liderzy rolników i spółdzielni rolniczych UE, ponownie apelujemy o stabilność, przejrzystość i przewidywalność, aby móc patrzeć w przyszłość z ufnością.

W ostatnich miesiącach optyka handlu z perspektywy sektora rolniczego stopniowo się pogarszała. Rolnicy i spółdzielnie rolnicze wydają się być wyznaczonymi ofiarami, między niesłusznym złapaniem w krzyżowy ogień napięć handlowych z Chinami, perspektywą forsowania przerażającego porozumienia Mercosuri konsekwencjami rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Rolnicy ryzykują, że zostaną ściśnięci między pogarszającymi się możliwościami eksportowymi a coraz gorszymi równymi warunkami konkurencji na swoich rynkach krajowych.

Podczas gdy nasi rolnicy są nadal bardzo zaniepokojeni sytuacją na miejscu, a słabe zbiory w wielu państwach członkowskich UE sprawiają, że sytuacja jest tak napięta, jak na początku 2024 r., wszelkie postępy w otwieraniu handlu będą wysyłać negatywny komunikat, chyba że kwestia różnych standardów produkcji i równych warunków konkurencji zostanie odpowiednio rozwiązana, zwłaszcza w przypadku Mercosur. W przeciwnym razie może to podważyć kruche zaufanie, które zostało zbudowane po wiosennych protestach.

Podejście Komisji do handlu od dawna polega na równoważeniu wrażliwości rolnictwa UE z ofensywnymi interesami sektora w zakresie eksportu. | nie bez powodzenia. W tak trudnych okolicznościach trudno nie patrzeć z przerażeniem na rozbieżności i niespójności, których obawiamy się w zakresie handlu.

Dzięki wynikowi Strategicznego Dialogu na temat przyszłości rolnictwa, strategiczne znaczenie sektora rolniczego zarówno dla gospodarki, jaki społeczeństwa UE zostało potwierdzone. Innym istotnym wynikiem Strategicznego Dialogu są kluczowe kwestie związane z przyszłością handlu produktami rolno-spożywczymi. Podniesienie znaczenia sektora rolniczego w ogólnej strategii handlowej UEi zapewnienie spójności między naszą polityką wewnętrzną a polityką handlową było głównym żądaniem wszystkich uczestników.

Nasz sektor jest kluczowym czynnikiem przyczyniającym się do pozytywnego bilansu handlowego UEi ma potencjał, aby przynieść korzyści nie tylko rolnikom i spółdzielniom rolniczym w 27 państwach członkowskich, ale także całej gospodarce i społeczeństwu UE. Niemniej jednak wymaga to spójności.

Dlatego też kluczowe jest, aby Komisja wykazała się jasnym myśleniem strategicznym i zrozumieniem sektora rolniczego i jego złożoności, jeśli chodzi o politykę handlową. Komisja powinna również działać spójnie, nie podważając środków do życia milionów rolników, konkurencyjności spółdzielni rolniczych i możliwości prosperujących obszarów wiejskich. Rolnictwo nie może być wykorzystywane jako karta przetargowa w umowach handlowych!

W przypadku obecnych sporów handlowych z Chinami, nasze sektory potrzebowały dziesięcioleci, aby ustanowić swoją obecność na rynku chińskim. Po wszystkich podjętych wysiłkach, teraz są ofiarami swojego sukcesu. Dlatego wzywamy Komisję do zrobienia wszystkiego, co w jej mocy, aby zdjąć ten nieuzasadniony ciężar z producentów.

Równie ważne jest, aby nie akceptować porozumienia z Mercosur, które ignoruje kluczowe obawy rolników dotyczące rozbieżności norm produkcji i kumulatywnych skutków dla wrażliwych sektorów. Europejscy rolnicy i spółdzielnie rolnicze nigdy nie poprą niezrównoważonej i szkodliwej dla środowiska umowy handlowej. Europejscy rolnicy i ich spółdzielnie rozumieją potrzebę przyjaciół i sojuszy w tych trudnych międzynarodowych czasach. Jednak naszym zdaniem porozumienie, które zagraża tak strategicznemu sektorowi, jak europejskie rolnictwo, nie ma sensu. Atrakcyjność naszego sektora dla nowych pokoleń i nasz model rolnictwa rodzinnego są po prostu zagrożone!

Porozumienie Mercosur samo w sobie, z dodatkowym instrumentem zrównoważonego rozwoju lub bez niego, jest strefą zakazaną dla europejskich rolników ze względu na istotne różnice w zakresie konkurencyjności w niektórych sektorach. Dlatego porozumienie bez wystarczającego obowiązkowego zobowiązania ze strony krajów Mercosur w zakresie norm związanych z dobrostanem zwierząt, stosowaniem leków w produkcji zwierzęcej, klimatem, obróbką chemiczną i innymi normami środowiskowymi może spowodować, że europejscy rolnicy ponownie wyjdą na ulice. | żadna kwota nie będzie wystarczająca, aby zrównoważyć porozumienie w sprawie umowy, która stanowi zagrożenie dla konkurencyjności naszego sektora!

W obecnym kontekście nie sposób nie wziąć pod uwagę wysiłków, jakie nasi producenci będą musieli podjąć, aby dalej rozwijać nasze stosunki handlowe z Ukrainą. Jest to szczególnie krytyczny aspekt, który należy wziąć pod uwagę, ponieważ większość tych samych wrażliwych sektorów to te, dla których otworzymy nasze rynki dla krajów Mercosur.

Dzisiaj, jako członkowie Copa i Cogeca, podkreślamy pilną potrzebę zajęcia się obawami wyrażonymi przez tysiące rolników, którzy wyszli na ulice w ostatnich miesiącach.

Chcemy nadal przyczyniać się do wiodącej pozycji UE w handlu produktami rolno-spożywczymi i przekształcać wyzwania w szanse, w kierunku bezpieczniejszej i bardziej dostatniej przyszłości w Europie.

Aby to zrobić, chcemy UE, która wspiera konkurencyjność i produktywność gospodarstw rolnych i spółdzielni rolniczych, zapewniając, że handel przynosi korzyści i nie staje się kolejnym ciężarem do udźwignięcia dla naszej społeczności. Można to zrobić tylko dzięki spójnej polityce handlowej, która uznaje strategiczne znaczenie naszego sektora!

Przewodniczący ZZR „SAMOOBRONA”
Marek Duszyński

Czytaj więcej
12 lis
0

Uroczystości 11 listopada. Narodowe Święto Niepodległości

W czwartek 11 listopada obchodzimy 106. rocznicę odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości po 123 latach niewoli austriackiej, pruskiej i rosyjskiej.

Tego dnia członkowie ZZR Samoobrona nie zapominają o uczestnictwie w uroczystościach upamiętniających to wydarzenie w dużych i małych lokalnych społecznościach. Na zdjęciach uroczystości z województwa kujawsko-pomorskiego.

Czytaj więcej
06 lis
0

Stracili dach nad głową. Pożar domu w Drobnicach. Potrzebna pomoc.

Informujemy Państwa o pożarze domu  Pana Jana Urbaniaka z Drobnic w wyniku którego rodzina straciła dach nad głową. Pożar wybuchł w środku nocy, a nad ranem wszyscy domownicy wiedzieli już, że ogień był bezlitosny, zabierając właściwie wszystko, co posiadali.

Prosimy wszystkich ludzi dobrej woli o dobrowolne wpłaty na poniższe dane:

Jan Urbaniak
Drobnice 151
98-320 Osjaków

Nr rachunku:
20 1240 3291  1111 0000 2926 7738

Artykuły w mediach o tym wydarzeniu:
https://kulisy.net/artykul/stracili-dach-nad-glowa-n1321876
https://www.radiozw.com.pl/pozar-domu-w-drobnicach-straty-sa-ogromne/

Czytaj więcej
01 lis
0

Pamięć i Wdzięczność – 1 Listopada

W Dniu Wszystkich Świętych z szacunkiem i wdzięcznością wspominamy wszystkich, którzy poświęcili swoje życie dla dobra polskiej wsi i rolnictwa, szczególnie tych, którzy działali na rzecz naszego Związku. Ich praca, zaangażowanie i poświęcenie pozostają w naszej pamięci jako nieoceniony wkład w ochronę praw i interesów rolników. Składamy hołd ich pamięci, zobowiązując się kontynuować ich misję z takim samym oddaniem i troską o przyszłość polskiej wsi.

Czytaj więcej
31 paź
0

Kongres Rolników Europejskich 2024: Wspólne wyzwania i przyszłość rolnictwa europejskiego

W dniach 23–25 października 2024 r. w Bukareszcie odbył się Kongres Rolników Europejskich, który zgromadził kluczowe organizacje rolnicze z całej Europy, w tym delegację Związku Zawodowego Rolników „Samoobrona”. Wydarzenie, organizowane przez Copa-Cogeca, przyciągnęło około 450 uczestników i poruszało strategiczne tematy dla przyszłości sektora rolniczego, takie jak zrównoważone finansowanie, innowacje w rolnictwie oraz wpływ zmian klimatycznych. Obecność ZZR „Samoobrona” podkreśliła wagę polskiego wkładu w kształtowanie wspólnej polityki rolnej, co przyczyniło się do wspólnego omówienia kluczowych wyzwań i potrzeb europejskiego rolnictwa.

Czytaj więcej
31 paź
0

ZZR 'Samoobrona’ o budżecie na 2025 rok – kluczowe postulaty podczas obrad Komisji Rolnictwa w Sejmie

W dniu 17 października 2024 r. w Gmachu Sejmu odbyło się posiedzenie Komisji Budżetu Rolnictwa z udziałem Związku Zawodowego Rolników „Samoobrona”. Celem spotkania była analiza planowanego budżetu na 2025 rok oraz omówienie kluczowych potrzeb sektora rolniczego. Przedstawiciele Samoobrony aktywnie uczestniczyli w dyskusji, poruszając m.in. kwestie związane z wsparciem dla małych i średnich gospodarstw, ochroną interesów krajowych producentów oraz poprawą bezpieczeństwa żywnościowego.

Czytaj więcej